łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe
Motoryzacja Zakupy

Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]