Często widzimy w wyobraźni tę scenę – roześmiani ludzie z kubkiem ciepłej herbaty w ręku grzeją się przy cieple kominka. Zwłaszcza zimą i jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości montażu kominka tym, którzy mają dom. Faktem jest, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy postawić w nim biokominek!
Najważniejsze atuty eko kominków i ich rodzaje
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, iż postawimy go w każdym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, niezbędne jest natomiast, by przestrzeń w którym zostanie postawiony biokominek posiadała bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pokojach całkowicie szczelnych. Dużym walorem eko kominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wręcz tylko palenisko i obudowa) oraz relatywnie niewielki ciężar. W większości wypadków wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć także modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, przykładowo wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju wnętrza. W kilku minionych latach zapotrzebowanie na biokominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, że obecnie bez problemu znajdziemy jakiś jego wariant do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostaniemy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Produkowane są warianty biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w ogrodzie, na werandzie, tarasie, w altanach bądź na balkonie, które można wykorzystać również jako ozdobę ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.
Biokominek – ciepło bez dymu i popiołu
W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, tym samym nie generuje się dym. Podczas wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się tylko CO2 (stąd nadmieniona wcześniej konieczność zagwarantowania należytego obiegu powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest także to, że po zakończeniu cyklu ogrzewania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one zatem na sprzętach domowych bądź meblach, bo biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla niektórych jest to, że eko kominki generują mniej ciepła niż klasyczne kominki, niemniej jednak ich plusy, w szczególności możliwość zamontowania w mieszkaniu oraz wysokie walory aranżacyjne, dominują.