Sport Zakupy

Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

Jeśli chcesz zamówić kantar skórzany, zobacz tutaj.

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do zarysu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć właściwy kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sklepach odnajdziemy różne warianty kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad koniem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większy komfort dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź syntetycznym futrem, które można zdjąć celem umycia. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów czy ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do koni arabskich, holsztyńskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]