Urządzanie domu Zakupy

Jaki kolor rolet pasuje do różnych pomieszczeń?

Przeszukując oferty producentów rolet, łatwo zobaczysz, że przesłony występują w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę postawić? Jest garść zasad, które warto poznać przed kupnem nowej rolety na okna. Zainspiruj się tym artykułem i wybierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Które kolory rolet dobrać?

W temacie kolorów rolet funkcjonują 3 kluczowe nurty: minimalizm, dopełnienie i kontrast. Minimalizm jest dedykowany fanom prostych, czystych wnętrz, z niewielką ilością dodatków i ozdobnych bibelotów. Przynależysz do tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze piaskowym, beżowym, écru albo szarym. Neutralne barwy nie będą się wyróżniać, a rolety będą tłem dla reszty dodatków w pokoju. Kolejny nurt to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: żółtego, niebieskiego i czerwonego kontrastem będą odpowiednio: fioletowy, pomarańczowy i zielony. Jeśli masz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolor rolety dobierz do najczęściej występującej we wnętrzu barwy. Masz pokój w odcieniach zieleni? Użyj więc rolet w takim kolorze.

Oddziaływanie barw na nastrój

Według najbardziej ogólnej reguły wpływu barw na samopoczucie człowieka, kolory ciepłe rozbudzają, natomiast zimne uspokajają. Mocny żółty popchnie nas do działania – wykorzystaj tę barwę w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to symbol odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w salonie i wszędzie tam, gdzie się relaksujesz. Kojący niebieski jest wręcz stworzony do sypialni. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna wywołać agresję oraz eskalować napięcia i drażliwe sytuacje. Korzystaj z niej tylko w drobnych dekorach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki czy obraz na ścianie zupełnie wystarczą, żeby uatrakcyjnić pomieszczenie.