Urządzanie domu Zakupy

Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 14, 20 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na wstępie wypada podkreślić, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ wytwarzano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych salach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są stopniowo zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym flamastrem).

Czy można użyć tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnej powierzchni, to też idealny dodatek dekoracyjny w domu. Wspaniale komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 4-8 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć naukę pisania oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.