Kuchnia i przepisy Zakupy

Co to jest żywność ekologiczna?

Kup ekologiczną żywność online na https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od szybkiego rozwoju branży żywieniowej, który zaczął się na początku XX wieku, produkty konsumowane przez nas codziennie zaczęto coraz częściej wypełniać licznymi związkami przedłużającymi ich świeżość. Ale razem z dojrzewającą wiedzą nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, ostatnimi czasy coraz chętniej szukają oni produktów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – z upraw nie korzystających z syntetycznych nawozów i pestycydów

Żeby konkretny produkt oferowany w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi spełnić kilka wymogów. Żywność eko i przetwory z niej wyprodukowane muszą zdobyć określone certyfikaty wydawane przez autoryzowane do tego instytucje. Podstawowym jednakże przymiotem spożywczych artykułów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania owoce oraz warzywa uprawiano z zachowaniem wszelkich norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych nawozów ani środków ochrony roślin mogących mieć negatywny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy zanieczyszczają wody gruntowe czy wywołują zasolenie gleby, a opryski pół syntetycznymi pestycydami nieraz powodują np. obumieranie pożytecznych pszczół. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny mają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, że mniej tych substancji przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na etykiecie zdrowej żywności eko

Żywność ekologiczna podlega nieustannemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w czasie transportu oraz magazynowania. Co ważne, jeżeli produkt spełnia kryteria, jego producent prócz typowych informacji między innymi o temperaturze składowania, masie netto, miejscu produkcji składników, terminie trwałości oraz wartościach odżywczych, musi również bezwzględnie podać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdy, które tworzą w kształt listka. Szukając żywności ekologicznej trzeba więc czytać starannie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]