Sport Zakupy

Akcesoria jeździeckie – baty i palcaty

Chcesz zamówić palcaty? Odwiedź tę stronę.

Kompletując ubiór jeździecki należy pamiętać o zaopatrzeniu się także w istotne przybory. Zarówno podczas ujeżdżania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie turniejów, konieczne będzie użycie palcatów i batów jeździeckich.

Rodzaje i zastosowanie batów jeździeckich

Jest kilka kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz oczywiście palcaty skokowe. Na ogół korzysta się z:
bat do lonżowania – ma zazwyczaj minimum 160 a maksimum 200 cm długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, zastopowania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są z reguły z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki. Zwykle są składane, ale można zamówić też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) a na jego końcu doczepiony sznureczek. Korzysta się z niego podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, iż wykorzystuje się go tylko wówczas, kiedy dżokej nie może wymóc od zwierzęcia stosownego zachowania za pomocą bodźców dawanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – często nazywany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 centymetrów. Kończy się zazwyczaj klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz przymusza go do określonego zachowania. Palcatem uderza się łagodnie w łopatkę zwierzęcia, co tłumaczy, dlaczego nie musi być on długi.

Kiedy uderzenie batem lub palcatem jest za silne?

W trakcie jazdy palcaty oraz baty chwytamy w taki sposób, by były ułożone wzdłuż wodzów. Jeśli rączka kończy się pętlą, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku ewentualnego upadku jeździec ryzykuje uraz.

Szpicrut oraz batów bardzo łatwo nadużyć, wobec tego trzeba zawsze stosować je z rozwagą. Za mocne uderzenie może sprawić, iż zamiast wypełnić polecenie koń stanie się bardziej agresywny lub zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeśli bat bądź palcat zostawił ślad na skórze konia to oznaka, iż jeździec uderzył niewątpliwie zbyt mocno.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]