Wszystko o zdrowiu

Symptomy chorób układu moczowego – kiedy czas na wizytę u urologa?

Zobacz więcej szczegółów o urologii w Krakowie na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U wielu pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, że osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące objawy choroby, często opóźniają o wiele miesięcy badanie u urologa. Niestety może to skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Zobacz, kiedy trzeba udać się do urologa

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele różnych objawów, które nieraz są lekceważone przez chorych w nadziei, że same miną. Na które zatem oznaki należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do natychmiastowego zapisania się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszelkie zmiany dotyczące moczu, a więc obecność w nim ropy albo krwi, jego spienienie czy ciemniejsze zabarwienie, ale również pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy mogą być również mniej ewidentne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, spuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Warto przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci na ogół zapisują się do gabinetu urologa celem przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Urolodzy każdego dnia wykonują również mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]