Urządzanie domu Wszystko o zdrowiu Zakupy

Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Problem pułu zawieszonego w powietrzu zagościł już w świadomości zwykłego Polaka i sporadycznie jest pomijany. Mieszkańca naszego kraju mają świadomość, że czystość powietrza, którym codziennie oddychamy, ma kluczowy wpływ na nasz stan fizyczny. Tak długo jak nie będą wdrożone efektywne rozwiązania, każdy może zatroszczyć się o swoje zdrowie, np. poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka w naszych sklepach

Im bardziej zindustrializowany region, tym bardziej prawdopodobna groźba pojawienia się dużego stężenia PM10 i PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób układu oddychania podatni są w szczególności rezydenci większych aglomeracji miejskich oraz okolic w pobliżu zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery obfite ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na istotne zmniejszenie szkodliwego oddziaływania pyłów na zdrowie. I nie jest to w tej chwili nowość na rynku – oczyszczacze powietrza wielu cenionych producentów, jak np. Airdog, Cado bądź Wood’s, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów. Co ważne, poza eliminacją z powietrza drobinek pyłu, nieraz mają one również inne wartościowe funkcje.

Detekcja CO2 oraz nawilżanie – dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w różnych rozmiarach, dlatego bez trudu dobierzemy urządzenie odpowiednie do danej kubatury pokoju. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, toteż bez ograniczeń daje się przenieść je pomiędzy pomieszczeniami. Nie licząc odfiltrowywania z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wychwytują one dodatkowo mikroorganizmy oraz grzyby, które mogą być źródłem licznych chorób lub reakcji alergicznych, jak również groźny formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w pomieszczeniach rześką atmosferę, a równocześnie umożliwia lepszy sen. Niektóre oczyszczacze posiadają też sensory wykrywające wysokie stężenie CO2. Kupno oczyszczacza powietrza rekomenduje się głównie alergikom.