Usługi Wszystko o zdrowiu

Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre doznania. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.