Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś zaś, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – efektywne środki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta jest w stanie dostać się do głęboko zlokalizowanych partii zęba. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często naprawdę złożonych technologicznie sprzętów. Których?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Obok narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora przed oczami stomatologa, ograniczając niemal do zera ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu i poprawienie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?
Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono potrzebne, warto wybrać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w internecie.