Usługi Wszystko o zdrowiu

Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Implanty stomatologiczne to najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich największymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich zakładanie jest też mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębów – kolejne kroki terapii

proces wszczepienia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest też pozytywne nastawienie i opanowanie nerwów. W następnej kolejności stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To niezwykle trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i biegłości. Dokładność ważna jest także przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w kość. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a lęk przed bólem

Myśl o założeniu implantu stomatologicznego rodzi u części pacjentów obawy związane z możliwym przenikliwym bólem doświadczanym w czasie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest całkowicie bezpodstawny. Obecnie implantologia dysponuje niezwykle wydajnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie podatni na ból mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkiem usunie problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.