Wszystko o zdrowiu

Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Po więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej w Krakowie skieruj się tu.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru i kształtu do kasztana jadalnego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak kluczowe jest jej regularne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia groźnych zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Trudności oddawaniem moczu i erekcją – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który zwykle trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, niska krzepliwość krwi czy posiadanie rozrusznika serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]