Usługi

Pracujesz na wysokości? Dowiedz się czym są badania wysokościowe

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z opieką nad kominami lub czyszczeniem okien w wieżowcach. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów są to zaś wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wówczas słusznie postąpimy udając się sami do okulisty, neurologa oraz laryngologa celem przeprowadzenia badań, a potem składając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego typu chorób zaliczają się w szczególności padaczka i zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (mimo że można to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista powinien poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy nieuregulowaną hiperglikemię lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co 36 miesięcy, natomiast osoby po 50 roku życia – co 12 miesięcy.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]