Branża budowlana Usługi

Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

W trakcie budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania należy zadbać o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które części budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, balkony, dachy, fundamenty i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy określą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w stosunku do poszczególnych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Ważne jest, aby planowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, mającej wieloletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, uszczelnieniem oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.