Technologie Usługi

Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Na cadxpert.pl przeczytasz wszystko, co trzeba wiedzieć o koszcie druku 3D

Możliwość zlecenia druku 3D każdego projektu, makiety oraz modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest stała produkcja, zwykle decyduje się ona na kupno profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je fachowców. Natomiast jeśli w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie lub konieczność skorzystania z modelu 3D jest sporadyczna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku podmiotom zewnętrznym. W takich sytuacjach w toku planowania działań pojawia się nie raz pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Na końcową cenę wydruku 3D ma wpływ sporo czynników. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik we właściwym formacie (STEP albo STL), z pomocą którego można orientacyjnie oszacować koszt realizacji zamówienia. Częstokroć zlecający opracowuje jedynie szkic projektowy lub fizyczny model. To powoduje, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z powodu potrzeby przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu z wykorzystaniem skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki znamiennie wpływające na finalną cenę wydruku to, rzecz jasna, dobór samej technologii druku, a także tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Równie ważne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to głównie od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (przykładowo wygładzenia czy montażu dodatkowych elementów).

Chcesz oszacować cenę wydruku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie da się właściwie oszacować ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu powinno się przesłać jej plik do oceny ewentualnie, jeżeli go nie posiadamy, skorzystać z formularza i jak najrzetelniej przedstawić specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą też wsparciem odnośnie wyboru tworzywa oraz techniki druku.

Nasze dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]