Usługi finansowe

System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Na flobo.io znajdziesz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, że praktycznie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Nie licząc przykładowo w Polsce funkcjonują także z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na świecie stosowane są też różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie danego kraju.

Jak wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]