uchwyt na rowery na hak, bagażnik rowerowy na hak
Motoryzacja

Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w największych miastach, ale też w szeregu miejscowości turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na urlop rozważamy, czy wziąć ze sobą rower. O ile jedziemy bez współtowarzyszy i nasz rower łatwo są się rozmontować, można znaleźć dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy całą rodziną i musimy wziąć trzy lub cztery rowery. W tych okolicznościach należy skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Jak platforma rowerowa oddziałuje na sterowanie pojazdem?

Rowery można przewozić na platformie rowerowej montowanej na haku bądź na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Oba sposoby umożliwiają przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, ale mają także nieco wad. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być dużą uciążliwością w szczególności dla osób o niskim wzroście. Prócz tego zamocowanie rowerów na dachu zmienia wysokość pojazdu, i o ile zwykle nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niskimi bramami, kładkami dla pieszych oraz mostami, to wpływa na sterowność pojazdu z uwagi na to, że mocniej reaguje on na porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak przedłużają pojazdy, skutkiem tego korzystający z nich kierowcy powinni zachować zwiększoną ostrożność przy parkowaniu tyłem oraz cofaniu samochodu. Jednoślady ułożone na platformie nieraz także wystają poza krawędź samochodu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na wąskich ulicach.

Bagażnik na rower na hak – sprawdzić przed jego zamówieniem?

Postanawiając o zakupie bagażnika rowerowego na hak warto najpierw wziąć pod uwagę kilka kwestii. Nie jest to najtańszy zakup, zatem powinno się już na początku określić jaką ilość rowerów docelowo będziemy pragnęli przetransportować. Platforma rowerowa dobrej firmy, np. od Thule, posłuży nam wiele lat i o ile zamawiamy ją myśląc o rodzinnych podróżach, trzeba wybrać taką, na której zmieścimy 3 albo cztery jednoślady. Drugim ważkim czynnikiem jest oszacowanie całkowitego ciężaru rowerów – przed zakupem platformy należy zweryfikować czy utrzyma ona ładunek jaki planujemy na niej zawiesić. Dowiedzmy się także jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość uchwytów utrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje szanse na jego opadnięcie w trakcie podróży, grożące potencjalnym uszkodzeniem karoserii. W razie pytań, jaki bagażnik rowerowy zamówić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu mającego w ofercie takie akcesoria.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]