IT Marketing

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – czy to konieczne

Powszechne używanie urządzeń mobilnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Są rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.