Branża budowlana

W jakich sytuacjach szalunki są niezbędne?

Potrzebujesz szalunków Kraków? Sprawdź https://abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można także efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Na ogół potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać bardzo duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]