Branża budowlana

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Jeśli chcesz nabyć szalunki Kraków, kliknij tutaj

Szalunki, określane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna lub sklejki, a także zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą narożniki, łączniki, głowice ze aluminium lub stali i belki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]