Branża budowlana

Okna ze szprosami – krótka charakterystyka

Podróżując po Polsce, można dostrzec, że w wielu domach znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Dzisiaj okna te odzyskują popularność.

Okna ze szprosami i ich funkcja?

Na przestrzeni lat ich funkcja bardzo się zmieniła. Kilkadziesiąt lat temu nie dało się wyprodukować dużych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, rozdzielając je przy tym na kilka pól. Wyróżniającą cechą szprosów są wręby, na których mocuje się szyby. Dzisiaj wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze wyglądają. Oczywiście szczebliny w dalszym ciągu mogą spełniać funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, by wzmocnić konstrukcję okien, które mają bardzo duże przeszklenia. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: typy oraz materiały przeznaczone do produkcji

Producenci okien oferują aktualnie okna z kilkoma typami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można myć z łatwością. Są mocowane na stałe, mogą różnić się kolorem;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Oczywiście można je montować także w nowych, jeśli stylem przypominają na na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów proponuje wyłącznie jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Produkuje się je z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeżeli więc rama okienna jest drewniana, także szprosy będą drewniane. Stosuje się też PCV, aluminium oraz włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna prezentują się (naszym zdaniem) najładniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają szlacheckie dworki, ale korzystnie wyglądają również w naprawdę dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.