Branża budowlana

Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Fundamenty to na pewno najistotniejsze elementy budynku. W przypadku uszkodzenia staną się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla nich jest woda, która potrafi szybko je uszkodzić, a skutki tego są odczuwalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już na etapie projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne oraz bardzo złożone prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian są najbardziej zauważalne na najniższych piętrach budynku. Jak wiec je odróżnić? Które techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, zawilgocenie może okazać się bardzo niebezpieczne dla obiektu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest odpadanie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak ściany zajmują grzyby oraz glony, a te potrafią być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla osób z alergiami oraz chorobami systemu odpornościowego, u których niekiedy owocują nawet zgonem. To z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Które techniki na to pozwalają?

Metody izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza fundamenty przed deszczem oraz wodą gruntową. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest głównie na obszarach, gdzie często występują powodzie. Ważne okazuje się również to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się sięgać po produkty doświadczonych producentów.