Biżuteria i kosztowności Zakupy

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Dowiedz się, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich miłości, oddania i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu ślubu. Mało osób wie natomiast, iż mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele stuleci później. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Wielkiej Brytanii, w Brazylii albo w Iranie, zakłada się je na lewą dłoń, którędy według starodawnych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki ślubne razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) uosabiające potęgę miłości. Dziś do ich stworzenia używa się przeważnie złota i platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, inkrustuje się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]