motoreduktory
Automatyka dla przemysłu

Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe składające się głównie z silnika i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, zatem zawsze powstaje drobna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor często wchodzą dodatkowo inne części jak hamulce lub sprzęgła. Największą zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy różnych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do znacznych, średnich lub niewielkich obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych typów silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, transport lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in linie produkcyjne, schody ruchome, mieszadła albo kolejki w parku rozrywki. Duże spektrum rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy spowodowała, iż ilość realnych zestawów, które obecnie mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]