Zamów silnik elektryczny na prąd stały na ultrarobotics.pl.
Masa sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie bądź ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, z jakich elementów złożone są ani jak działają te silniki.
Garść informacji o silnikach elektrycznych DC
Zadaniem silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Edison, Thomas Davenport oraz Gaston Planté. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze nieruchomego stojana, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień stosowane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za dużą niezawodność, a także bezszelestną pracę.
Gdzie wykorzystuje się silniki prądu stałego?
Teza, iż silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są częścią sterowanych zdalnie samochodów i pociągów, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie damy również naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają też hobbyści do tworzenia autorskich modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki DC o niedużej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów lub z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od najlepszych marek.
Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]