Automatyka dla przemysłu

Gdzie wykorzystujemy aparaturę pomiarową?

Popyt na aparaturę pomiarową w Polsce stale rośnie. Jest to wprost konsekwencją dynamicznego rozwoju gospodarczego, dzięki któremu w Polsce tworzy się wiele spółek potrzebujących technologicznie zaawansowanych urządzeń. Aparaturę taką, po dostosowaniu jej do potrzeb użytkownika, używa się w zakładach funkcjonujących w innowacyjnych, błyskawicznie rozwijających się sektorach, które jeszcze kilka lat temu wyglądały zupełnie inaczej bądź właściwie nie istniały. Czym jednak jest aparatura pomiarowa?

Aparatura kontrolno-pomiarowa – jak się jej używać?

Aparatura pomiarowa jest wykorzystywana przede wszystkim przez wszelkiego typu zakłady przemysłowe. Aparatura przemysłowa pomaga monitorować właściwości przetwarzanych materiałów – m.in. ich gęstości, temperatury, lepkości i wilgotności. Zestaw składa się zazwyczaj z sensorów oraz jednostki analizującej otrzymane wyniki. Informacje mogą być wyświetlane na ekranach zintegrowanych z aparaturą bądź są przekazywane do innych komputerów, a nawet urządzeń mobilnych.

Czy korzystanie aparatury kontrolno-pomiarowej jest ważne?

Zgromadzone przez aparaturę pomiarową parametry są istotne pod względem wielu aspektów pracy zakładów przemysłowych. Poza poprawą wydajności procesów produkcji, argumentem, dla którego warto ją zainstalować, są oszczędności. Przykłady? W toku suszenia surowców zużywa się potężne ilości energii, której duża część się marnotrawi. Aparatura kontrolno-pomiarowa daje możliwość stałego śledzenia zużycia energii i dostosowania go do faktycznego zapotrzebowania zakładu. Sprzęt tego rodzaju skraca też czynności związane z procedurą kontroli produktów – ich jakość sprawdzana jest w czasie rzeczywistym, bez potrzeby przeprowadzania testów laboratoryjnych.