Architektura ogrodów

Aranżacja ogrodów – sposób na piękną roślinność

Zamiast aranżować ogród w przypadkowy sposób, lepiej będzie pokusić się o jego przemyślaną i gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że otoczenie będzie prezentować się przepięknie. Wymaga to jednak dużej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, jakie nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy wyjściem jest więc powierzenie aranżacji fachowcom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – czasem nieudane – próby aranżowania bądź pielęgnacji ogrodu.

Projektowanie ogrodów jest trudna – o czym trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi solidnego pogłębienia wiedzy z tematyki gleby i roślin. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych obszarach) i wobec tego które powinno się nasadzić tam rośliny, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących choćby tolerancji wiatru bądź zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest również właściwy układ zieleni, na przykład sadzenie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale zachwycał swoim wyglądem. Sporych zdolności wymaga także wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim czy francuskim. Aby jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, trzeba nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale też właściwie dopasować do niej pozostałe elementy wystroju.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, choć naturalnie zadbany trawnik, zachwycające rośliny, ozdobne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże dać im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które pięknie podkreśli urok roślin, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, sielskiego klimatu dodają im też kamienne schody. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych zakątków bez deptania trawnika, a przy tym podnoszą estetykę otoczenia. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary i układ, a także wszystkie inne elementy architektury ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba starannie dopasować do stylu ogrodu i domu. Samodzielnie zrobić to może być niełatwo, warto zatem zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.